Nadchodzi jesień, czas na regulację i konserwację okien!

Kalendarzowe lato już za nami. Dni szybko robią się coraz krótsze i niestety coraz chłodniejsze. Powoli ubieramy się coraz cieplej, myślimy o wymianie ubrań w garderobie na te jesienno-zimowe, zaopatrujemy się w parasole, a niedługo z pewnością zaczniemy zmieniać opony w aucie na zimowe.

Temperatury ledwo przekraczające 10 stopni nie napawają optymizmem, a silne podmuchy wiatru sprawiają, że szybko zapominamy o letnich upałach. Zapominamy jednak również o tym, że do jesieni i zimy trzeba się prawidłowo przygotować, tak żeby cieszyć się jej urokami, nawet w chłodne i wietrzne wieczory. Można pomyśleć o wielu sposobach na zapewnienie sobie błogiego ciepła w domu. Najprostszym jednak i najrozsądniejszym wydaje się sprawdzenie jakości naszych okien, bo to one wpływają na nasz komfort i dobre samopoczucie wtedy kiedy na zewnątrz szaleją wichury.

Dlatego warto przede wszystkim przyjrzeć się naszym oknom przed zimnymi jesienno-zimowymi dniami, chociażby po to, by zapobiec przewiewom i kosztownej ucieczce ciepła z mieszkania. Na szczególną uwagę zasługują takie elementy jak: okucia, uszczelki,  uszkodzenia ram, pęknięcia szyb. Konserwacja okien nie jest niczym trudnym. Jest jednak podstawą corocznego przygotowania naszego domu do zimniejszych pór roku. Nie zajmie nam dużo czasu, a z pewnością zaoszczędzi wielu ewentualnych kłopotów jak już nadejdą te prawdziwe chłody. Aby przedłużyć żywotność i zachować dobry wygląd okien i drzwi należy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne do których należy: stosowanie środków myjących, konserwacja uszczelek, smarowanie zawiasów i okuć obwiedniowych.

Każde okno już u producenta, wyjeżdżając z fabryki ma odpowiednio wyregulowane okucia, a ewentualnych korekt dokonują ekipy montażowe podczas jego montażu. Trzeba pamiętać, że regulacji powinna dokonywać osoba posiadająca doświadczenie w tym temacie, czyli właśnie ekipy monterskie, najlepiej wyposażone w dyplomy montażu potwierdzające ich praktyczne umiejętności montażu zgodnego ze sztuką (niektórzy producenci stolarki z wieloletnim doświadczeniem, jak DRUTEX S.A.,  organizują szkolenia montażowe dla swoich partnerów handlowych, które kończą się egzaminem i uzyskaniem dyplomu mistrza montażu). Jest to o tyle ważne, że błędna regulacja może doprowadzić do uszkodzenia okuć.

Prawdą jest, że o ile w początkowym okresie eksploatacji okna nie wymagają dodatkowej regulacji ponad tą, która dokonana została przez ekipę montażową, to jednak wraz z upływem lat nawet okna poprawnie użytkowane mogą czasami wymagać drobnej korekty w tym zakresie. Nie jest to jednak nic, czym należałoby się martwić. Co więcej, należy podkreślić, że dotyczyć może to nawet najbardziej zaawansowanych systemów okienno-drzwiowych.  Dlatego trzeba pamiętać, aby systematycznie sprawdzać czy okucia są dobrze i mocno zamocowane oraz przeprowadzić kontrole ich zużycia. Wszystkie części ruchome oraz miejsca przymykowe okuć należy smarować, względnie oliwić, a do czyszczenia i pielęgnacji należy stosować tylko takie środki, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć.

Niestety, prawdą jest, że nawet najlepsza ekipa i najbardziej zdolni posiadacze stolarki nie pomogą, jeśli okna będą po prostu źle zamontowane. Dlatego ważne jest, żeby odpowiedzialnie wybierać producentów okien i ekipy montażowe. Należy pytać o certyfikaty, atesty, dopuszczenia techniczne wydane przez renomowane instytucje certyfikujące. Warto zwrócić uwagę na sam produkt i jego parametry, tj. czy profil okna jest wykonany z materiału pierwotnego (bez recyklingu), co wpływa na jego stabilność i trwałość, czy okno wyposażone jest w uszczelki EPDM, które w przeciwieństwie do uszczelek z tworzyw sztucznych (TPE), zapewniają ich lepszą trwałość i szczelność, czy okucia są kompletne. Warto zaufać firmom z doświadczeniem, bo dzięki temu mamy pewność, że nasze okno posłuży nam przez wiele lat.  Warto też przed podpisaniem odbioru robót sprawdzić, czy każde okno lekko się otwiera i zamyka, czy jest dobrze wypoziomowane czyli czy nie otwiera i nie zamyka się samo. Co bardzo istotne, podczas montażu nie powinno się pod żadnym pozorem usuwać klocków podporowych, które ponadto powinny być wykonane z zaimpregnowanego twardego drewna lub twardego pcv. Należy także przestrzegać zasad dotyczących uszczelnienia.

Podsumowując, należy pamiętać, że regulacja i konserwacja okien to podstawa ich wieloletniego prawidłowego funkcjonowania. Warto zatem przyswoić sobie kilka ważnych zasad, które pomogą nam cieszyć się szczelnością i niezawodnością naszej stolarki z PVC, a mianowicie:

- w przypadku konserwacji okien nie należy używać środków czyszczących powodujących zarysowania.

- nie należy malować okien farbami bądź lakierami, jak również nanosić jakichkolwiek dodatkowych warstw ochronnych.

- wszelkiego rodzaju zabrudzenia okna, w szczególności rdzę, sadzę, zaprawę murarską itp., należy niezwłocznie usunąć.

- okna PVC posiadają w dolnej części ościeżnicy po stronie zewnętrznej otwory odwadniające, których w żadnym wypadku nie należy zabudowywać.

- przy pomocy wazeliny technicznej przynajmniej raz w roku należy dokonać smarowania części ruchomych zamka w celu utrzymania niezawodnej i lekkiej pracy okuć.

Okna wysokiej jakości zapewniają nam komfort w domu, niezależnie od pory roku. Mają wpływ na nasze zdrowie i… kieszeń, bo prawdziwie energooszczędne okna to też oszczędność pieniędzy.
W związku z tym, trzeba zwracać uwagę na to, jakie okna się kupuje i jak je potem konserwować, tym bardziej, że za naprawę wszelkich usterek później trzeba dodatkowo zapłacić. Ufajmy sprawdzonym producentom i ekipom montażowym. Tylko tyle i aż tyle.

Zobacz także

Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Świąteczny blask: bożonarodzeniowa pielęgnacja okien
Mroźna pora roku przynosi nie tylko zimową magię, ale także szczególne wyzwania dla naszych wnętrz. Okna, jako łącznik między światem wewnętrznym i zewnętrznym, odgrywają w tym kluczową rolę. 
Więcej
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Siła połączenia: Dlaczego PVC i aluminium mogą być rozwiązaniem w przypadku okien
Budując dom, warto poszukać nieco bardziej opłacalnej alternatywy. Dobrą opcją są tutaj połączenia plastiku i aluminium.
Więcej
Jak wybrać najlepsze drzwi
Jak wybrać najlepsze drzwi
Drzwi wejściowe to nie tylko bardzo ważny element techniczny budynku, ale też wizytówka każdego domu. 
Więcej