Męczy Cię hałas z ulicy lub podwórza? Pomocą może okazać się trafny wybór okien!
„Hałas zabija po cichu”, to hasło niezwykle od kilku lat zyskuje na znaczeniu, gdyż wraz z rozwojem cywilizacyjnym okazuje się, że co drugi Europejczyk narażony jest na nadmierną ekspozycję na głośne dźwięki. Efekt tego jest taki, że każdego roku ok. 100 mln Europejczyków zapada na choroby wywołane hałasem. Czy jesteśmy na straconej pozycji? Czy naprawdę z wszechobecną kakofonią dźwięków przyjdzie nam się mierzyć już zawsze?
W otoczeniu człowieka jest coraz mniej miejsc, w których może on się cieszyć błogą ciszą. Okazuje się, że nawet w parkach czy lasach coraz częściej roznosi się dźwięk maszyn i urządzeń, choćby tych wykorzystywanych do pielęgnacji zieleni lub pozyskiwania drewna. Ich praca może wywoływać hałas na poziomie bliskim 100 dB. Dla zobrazowania sytuacji warto powiedzieć, że startujący samolot odrzutowy to również ok. 100 dB. Gdzie szukać więc oazy ciszy? Odpowiedź nie jest oczywista, ale warto zadbać przynajmniej o to, abyśmy w naszych mieszkaniach lub domach mogli cieszyć się komfortową ciszą.
Cicho jak makiem zasiał…
Jedna z barier, poza murem domu, są okna. W naturalny sposób ich wybór i dobrana specyfikacja może mieć wpływ na dźwięki dostające się do naszych domostw.
- Posiadamy ponad 25-letnie doświadczenie produkcji szyb zespolonych, stanowiących niezwykle istotny element naszej stolarki okienno-drzwiowej. Spełniają one m. in. restrykcyjne wymagania nie tylko w zakresie energooszczędności, ale również izolacyjności akustycznej. Wykorzystujemy do produkcji szkło laminowane z nowoczesną folią akustyczną. Dzięki niej możliwe jest obniżenie hałasu docierającego do naszych mieszkań nawet o 5-11 dB w stosunku do rozwiązań standardowych, co w sposób wyraźny poprawia komfort życia – mówi Mirosław Furtan, dyrektor produkcji Drutex SA.
W ofercie spółki są także szyby bezpieczne, antywłamaniowe, przeciwsłoneczne ale także np. o ograniczonej przezierności.
Współczynnik Rw – czarna magia, czy niekoniecznie?
Mówiąc o akustyce okien pojawia się współczynnik Rw. Generalnie określa on na ile skutecznie okno będzie nas chronić przed hałasem z zewnątrz. Im wyższa wartość współczynnika, tym okno lepiej izoluje od hałasu. Doprecyzowując, jeżeli okno posiada współczynnik Rw na poziomie np. 36 dB to hałas na poziomie 70 dB zostanie stłumiony przez to okno do 34 dB.
Standardowe, dostępne na rynku okna, posiadają Rw na poziomie 30 dB, ale są oczywiście rozwiązania o znacznie lepszych parametrach.
- W naszych oknach możliwe jest uzyskanie współczynnika Rw wynoszącego od 35-46 dB. Dla zobrazowania tego parametru warto wiedzieć, że obniżenie natężenia dźwięku o 10 dB powoduje, że odczuwalny hałas jest o połowę mniejszy – dodaje M. Furtan.
Chcąc cieszyć się komfortową ciszą, poza zastosowaną w oknie szybą, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu montażu stolarki, a także należy zwrócić uwagę na uszczelnienie proponowane przez producenta oraz standard profilu okiennego.
- W oferowanych przez nas oknach stosujemy nowoczesny, inteligentny system uszczelnienia z EPDM, który gwarantuje wieloletnią trwałość, a tym samym uzyskiwanie wysokich parametrów szczelności przez cały okres użytkowania produktu. Natomiast produkowane przez nas wyłącznie z materiału pierwotnego w najwyższej klasie A, profile PVC decydują o wytrzymałości i stabilności okna. W sposób więc oczywisty, zarówno uszczelnienie jak i profil wpływają na akustykę produktu – wyjaśnia M. Furtan.
Współczesny świat przynosi wiele korzystnych rozwiązań mających wpływ na nasze codzienne życie. To dzięki nim, pomimo wielu otaczających nas zagrożeń, jesteśmy w stanie je minimalizować, a tym samym chronić nasze zdrowie i życie. Dobrze będzie, jeżeli troską o nie będziemy się kierować także przy wyborze okien.