Ocena okien w nieruchomości, którą chcemy kupić
Decydując się na zakup domu lub mieszkania warto sprawdzić jakość zainstalowanych okien. Liczy się nie tylko izolacja termiczna, ale również jakość materiałów i renoma producenta.
Okna to jeden z ważniejszych elementów każdego domu. Dlatego decydując się na zakup nieruchomości, niezależnie czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego, zweryfikujmy stolarkę okienną. Pamiętajmy o dwóch podstawowych zasadach: okno ma być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim ma chronić nasze mieszkanie przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie parametry spełnia. O co powinieneś zapytać sprzedającego lub dewelopera przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Zapytaj o producenta
Oceniając okna w nieruchomości, powinniśmy zapytać o ich producenta. Kluczowa jest nie tylko jego renoma, ale także doświadczenie w produkcji okien. Przy oknach z PCV ważne jest także, czy firma sama produkuje profile oraz to, w jakiej klasie są one wykonane. Pytajmy o certyfikaty i atesty, a także dopuszczenia techniczne potwierdzające, że parametry deklarowane przez producenta są zgodne z rzeczywistością. Takie informacje są zawarte w świadectwie energetycznym budynku, a powinien nam je przedstawić każdy sprzedawca mieszkania czy domu na rynku pierwotnym.
- Nasza firma działa na rynku od ok. 35 lat i obecnie jest marką znaną zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jesteśmy producentem najwyższej jakości stolarki - produkujemy okna od A do Z. Od 1994 samodzielnie produkujemy szyby zespolone, a w 2007 roku rozpoczęliśmy produkcję własnych profili z PVC. Wszystkie są wykonane z materiału pierwotnego i to w najwyższej klasie A. To pozwala zachować najwyższą jakość naszych okien, gwarantując nie tylko uzyskanie oczekiwanych parametrów w zakresie energooszczędności, ale także wieloletnią trwałość – powiedział Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji Drutex S.A.
Ile komór mają pakiety szybowe w naszych oknach?
Koniecznie sprawdźmy z ilu komór składają się pakiety szybowe w oknach zamontowanych w mieszkaniu, które nas interesuje. Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie od dewelopera, to już na wstępnym etapie inwestycji możemy zapytać o tę kwestię. Jeśli kupujemy nieruchomość z „drugiej ręki”, to możemy to sprawdzić samemu. Jest to o tyle istotne, że ilość komór ma istotny wpływ na energooszczędność i minimalizowane strat ciepła w mieszkaniu. Nieszczelne okna mogą skutkować utratą nawet 35 proc. energii*, a co za tym idzie znacznie wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Im więcej komór składa się na pakiet szybowy w zamontowanym oknie, tym mniejsze koszty ogrzewania nieruchomości poniesiemy w sezonie grzewczym.
Oceńmy kwestie techniczne
Przyjrzyjmy się dokładnie temu, jak okna są zamontowane. Warto posłużyć się poziomicą
i dokładnie sprawdzić, czy jest zachowany poziom i pion. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego konieczne jest także zweryfikowanie tego, jak wygląda stan uszczelek w oknach. Firma Drutex stosuje w swoich oknach innowacyjny system uszczelnienia wykonany z EPDM, bazujący na naturalnym kauczuku. Uszczelki tego rodzaju świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne gwarantując trwałość i wysoką jakość w długim okresie czasu. W przypadku okien z PVC warto ponadto zweryfikować stan okleiny - czy się nie odkleja i nie zmienia koloru.
Jaki zastosowano rodzaj okuć?
Markowe okucia poprawiają funkcjonalność, bezpieczeństwo i szczelność stolarki okiennej, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Produkty marki DRUTEX wyposażone są w okucia Maco Multi Matic KS, które posiadają są m.in. w dwa zaczepy antywyważeniowe oraz blokadę błędnego położenia klamki. Taka konstrukcja okuć utrudnia włamanie, znacznie podnosząc poziom bezpieczeństwa. Ponadto okno wyposażone jest w podnośnik skrzydła, co znacznie ułatwia jego zamykanie.
Jeśli oglądamy interesujące nas mieszkanie lub dom, oceńmy okna pod względem technicznym. Warto sprawdzić czy działają bez zarzutu, a przede wszystkim czy nie ma problemów z ich otwieraniem i zamykaniem.
* Dane Krajowej Agencji Poszanowania Energii