Odpowiednie okna skutecznie pomagają w walce ze smogiem
Nadchodzi zima, a wraz z nią okres grzewczy, co powoduje pojawienie się nowych wyzwań. Na nadejście najchłodniejszej pory roku należy się dobrze przygotować. Mowa tu nie tylko o wymianie opon na zimowe, czy garderoby na grubszą i cieplejszą. Warto w tym czasie zadbać również o dobre powietrze, którym oddychamy. Niestety, częstym źródłem problemów zdrowotnych pojawiających się wraz z nadejściem chłodnej pory roku nie są już tylko osłabiające organizm nieprzychylne warunki atmosferyczne związane z ujemnymi temperaturami czy opadami śniegu. Bardzo poważnym problemem jest także zanieczyszczone powietrze.
- W jaki sposób okna mogą pomóc w walce ze smogiem?
Wybór odpowiednich okien może pozytywnie wpływać na środowisko i przyczyniać się do zmniejszenia stężenia smogu w powietrzu. W trosce o ekologię należy zdecydować się na produkty charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, czyli takie, które zostały zaprojektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym[1]. Decyzja ta może przełożyć się nie tylko na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, ale również na długotrwałe zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji powstających wskutek spalania materiałów grzewczych i produkcji ciepła.
Bardzo szeroką ofertę okien o wysokich parametrach użytkowych przygotowała firma Drutex.
„W ramach stale prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (R&D) dbamy, aby nasze produkty spełniały rosnące wymagania Klientów. Stworzyliśmy wiele linii okien o różnej charakterystyce, dopasowanych do indywidualnych warunków użytkowania. Dla przykładu w ramach okien PVC wykonanych w systemie Iglo Energy oferujemy nowoczesny design, innowacyjną technologię i wysoką energooszczędność zapewniającą obniżone rachunki za ogrzewanie. Z kolei okna w systemie Iglo 5 zapewniają bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej w atrakcyjnej cenie pozwalające również znacznie ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu” - podkreśla Mirosław Furtan, dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.
Oprócz energooszczędnej konstrukcji ważne jest również właściwe uszczelnienie i zamontowanie okien. Należy zwrócić uwagę na to, czy między ramą a skrzydłem nie istnieją żadne niepotrzebne szczeliny, które umożliwiłyby stały dopływ smogu do pomieszczeń. Solidnie wykonane okna wyprodukowane z dobrej jakości materiału nie posiadają też mikroubytków, stanowiących dodatkową przestrzeń do osadzania się zanieczyszczeń.
Pomimo szczelnych okien zanieczyszczone powietrze może dostawać się do naszych domostw przez nawiewniki. Jak się przed tym ustrzec? W takiej sytuacji okna Drutex mogą zostać wyposażone
w specjalny filtr antysmogowy i antyalergiczny. Nowoczesne urządzenie w pełni filtruje powietrze przedostające się do wnętrza mieszkania. Zatrzymuje praktycznie w całości cząsteczki pyłu PM10 i do 80% cząsteczek PM2,5 oraz inne szkodliwe pyły oraz alergeny.
Wiosną, gdy tylko zaczyna pojawiać się słońce, smog znika, ale jego skutki pozostają. Inwestycja
w dobre okna to inwestycja w ochronę dla całej rodziny.
- Jak powstaje smog i na czym dokładnie polega związany z nim problem?
Smog dokucza nam najbardziej w sezonie jesienno-zimowym, kiedy w związku ze spadkiem temperatury rozpoczyna się sezon grzewczy. Do jego kumulacji przyczynia się brak wiatru, duża wilgoć, czy inwersja temperatury. Można powiedzieć, że smog jest sztuczną mgłą, powstałą w efekcie zestawienie niesprzyjających warunków atmosferycznych ze skutkami działań człowieka.
- Dlaczego temat smogu jest ważny i należy się przed nim chronić?
Smog jest niezwykle szkodliwy i ma bardzo duży negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przy dłuższej ekspozycji może prowadzić między innymi do:
• pojawienia się alergii oraz astmy,
• wywołania niewydolności oddechowej,
• obniżenia odporności całego organizmu,
• wywołania chorób układu krwionośnego i serca,
• pojawienia się chorób nowotworowych[2].
Z danych opublikowanych przez Polski Alarm Smogowy wynika, że oddychając tak zanieczyszczonym powietrzem, przyjmujemy rocznie dawkę szkodliwych substancji B[a]P odpowiadającą wypaleniu kilku tysięcy papierosów[3].
- Jakie są sposoby ochrony przed smogiem?
Smog otacza nas wszędzie, a odpowiednia ochrona przed nim to w rzeczywistości walka o nasze własne zdrowie. Na ulicach coraz częściej można zobaczyć osoby ubierające specjalne maski filtrujące powietrze. Niestety, smog wraz z powietrzem wkrada się do naszych domów, stając się cichym zagrożeniem zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich.
Przed smogiem nie można uciec, jednak można się przed nim odpowiednio zabezpieczyć, skutecznie redukując jego stężenie w powietrzu wewnątrz domu. Istnieje parę sposobów, które mogą pomóc
w codziennej walce z otaczającą nas szkodliwą mgłą.
Cenną bronią w walce z zanieczyszczonym powietrzem w domu mogą być rośliny doniczkowe. Ich obecność wpływa pozytywnie na jakość powietrza i chociaż nie są w stanie zneutralizować wszystkich szkodliwych substancji, to z pewnością wzbogacają atmosferę w tlen, dodatkowo zwiększając wilgotność powietrza i wychwytując z niego kurz[4].
Kolejnym sposobem pozwalającym na zminimalizowanie szkodliwych substancji wewnątrz domu jest właściwe wietrzenie mieszkania. Wymiana powietrza w pomieszczaniach jest niezbędna również zimą, jednak należy pamiętać, aby proces ten wykonywać w odpowiednich warunkach. Przystępując do wietrzenia, należy na krótki czas otworzyć jednocześnie kilka okien, dokonując szybkiej wymiany powietrza bez nadmiernego wyziębienia wnętrza w chłodniejsze dni[5]. Oczywiście czynność tą należy dokonywać wtedy, gdy jakość powietrza jest dobra. Aktualne stężanie smogu w okolicy można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej lub przy użyciu specjalnej aplikacji.